Így válik az ember munkája "történelemmé", pontosabban művészettörténeti előzménnyé. Erről megint az általam sokat idézett Hannes Böhringer mondása jut eszembe, amelyet most csak szabadon idézek, hogy "....a jólértesültek, mindig későn érkeznek."
Öt-hat évvel ezelőtt Erdei Jánossal és Erik Luxal folytatott tartalmas facebook beszélgetések, sokat segítettek abban, hogy megértsem és végig gondoljam az internet adta lehetőségeket a képi kommunikáció tekintetében. Számonra mind ezt az a kényszerhelyzet hívta elő, amelyel először 2014-ben találkoztam, amikor mesterem Fischer Ernő (1914-2002) festőművész életművét elkezdtem bemutatni a facebook-on, majd a blog bejegyzésekben. A kérdés az volt, hogy miként lehet a legesztétikusabban elhelyezni az adott felületen, a kötött törvényszerűségek figyelembevétele mellett az egyes műalkotásokat úgy, hogy azok tartalma ne sokat sérüljön és minél jobban érvénysüljön. Ez az igényem abból adódott, hogy az elmúlt évtizedekben több száz kiállítást rendeztem, és annak tapasztalatai megtanítottak arra, hogy egy rossz keretezéssel, paszpartuzással és rendezéssel a legjobb műveket is szétlehet "verni", esztétikailag meglehet semmisíteni, a tartalmiságukat kilehet oltani, egyes képeket háttérbe lehet szorítani. De ugyan ez igaz fordított helyzetben is, a gyengébb vagy éppen rossz alkotások esetében. Mert ahogy a közmondás is figyelmeztet, "hogy minden rosszban van valami jó", úgy azt sem szabad elfelejteni, hogy minden jóban van valami rossz is, vagy legalább valamiféle szükségszerűség, amit az alkotás esetében figyelembe kell venni és fel kell vállalni. Ez utóbbit azért hangsúlyozom, mert a hivatkozott több száz kiállításrendezési feladatom zöme, középszerű, gyenge, amatőr alkotások, sőt egyes esetekben dilettáns munkák elhelyezését jelentette, kiállításra alkalmatlan helyiségekben és terekben. Mivel kenyérkereső tevékenységként, pénzért, nagyrészt technikai kivitelezőként végeztem ezt a munkát, az alkotók és a művek kiválasztásában és tartalmi vonatkozásban nem sok beleszólásom volt. Minden esetben adott kész helyzet elé voltam állítva, és nem volt időm töprengeni rajta, hogy hogyan és mit is csináljak, hanem azonnali gyors döntésekkel kellett a munkát megoldani, mert másnap, vagy gyakran még az nap este már a kiállításmegnyitóra került sor. Most is, amikor rögtönzöm és írom ezt a bejegyzést, ha nem is csupán a képek tekintetében, hanem inkább a gondolatok vonatkozásában, valami hasonló helyzetet élek át. Nem a minősítést illetően, hanem az azonnali döntés értelmében. Nincs mit gondolkodnom rajta, mert épp azzal a szándékkal kezdtem volna a napi feladatomat, ha nem térülök el ennek a bejegyzésnek olvasása kapcsán, hogy miképp helyezzem el saját képeimet egy megírandó blog bejegyzésben. Mert maradva a kiállításrendezés hasonlatnál, az internet közösségi fórumain is sok esetben olyan vegyes, zavaros és gondolatilag vagy képileg összeegyezhetetlen dolgok kerülnek egymás mellé, amely nehezíti a megértést. Nem szeretnék ebbe a csapdába esni a magam esetében sem.
Reggel amikor megnyitottam a számítógépet, a facebook hírrovatában, a kezdő lapon az alább teljes terjedelmében idézett poszttal találkoztam. Erdei János összegzi, rendezi és újra értelmezi egy 2017-ben folytatott beszélgetésünket, - amely itt nem részletezett okok miatt azóta már sajnálatos módon megszakadt - de engem most újra szóra bírt. Amikor én bele keveredtem Erdei János szóhasználatával a "többszörös kép" probléma körének boncolgatásába, akkor ők - Lieber Erzsébet, Erdei János, Erik Lukx és néhány társuk - már évek óta tartó diskurzust folytattak ilyen jellegű képi problémákról. Ismereteim szerint egyedül Lieber Erzsébet volt az alkotói oldalon, a többiek teoretikus megközelítéssel vizsgálták ezt a kérdést. Én mindkét oldalról érintve voltam, illetve Lieber Erzsébet is, csak ő ritkán bonyolódott bele az elméleti kérdések vitájába. Most viszont megint itt tartok, hogy amit annak idején átgondoltam más összefüggésekben, most a saját munkásságom esetében kell megtegyek. A fent említett kiállításrendezési tapasztalatomat figyelembe véve, azzal a könnyebbséggel, hogy most a meglévő anyagot én készítettem, én dönthetem el, hogy mit teszek bele és miképpen próbálom érvényre juttatni azt a sajátos tartalmat, amit egyenlőre, a formába történő megvalósításig csak bele képzelek. Mivel továbbra is híve vagyok, a ma már művészettörténetileg kissé idejét múlt tartalom és forma felőli megközelítésnek, és az elmélet és a praxis szétválaszthatatlanságának, most tovább munkálkodhatok Erdei János elméleti összefoglalója alapján a megoldások lehetőségein.
A Hannes Böhringer kezdő idézetével zárva, azt üzenem a "későn érkezőknek", hogy mindig lemaradnak, ha a dolgokat szétválasztva szemlélik. A dolgok örökké változnak, a kérdés csak az, hogy mikor vesszük észre. Ennek illusztrálására utószóként, a facebook idézet végén, két képet is mellékeltem.
A facebook idővonalán Erdei János 2023.02.28-án posztolt bejegyzése: